Hinter den kulissen....-Česky I.

7. června 2007 v 22:54 | brendamonique |  Paddy´s faith

JAK SE SPLNIL DLOUHO VYTOUŽENÝ SEN

Paddy Kelly - Pop - rockový zpěvák a hudební producent " Kelly Family"

Životní příběh "Kelly Family" zní jako pohádka. Byl jednou jeden šťastný manželský pár Barbara Ann a Daniel Jerome Kelly. Kteří v roce 1966 opustili se svými prvními čtyřmi dětmi svou vlast ve Spojených státech a usadili se v jižním Španělsku.
Tam otec Daniel nejdříve provozoval obchod se starožitnostmi a později uměleckou hospůdku. Tanečnice Barbara vyučovala své děti baletu a muzice.
Z radosti z muzicírování vystupovali jako folklorní seskupení při rodinných oslavách, při narozeninách, svatbách či při městských slavnostech.V roce 1975 pak poprvé vystoupili ve španělské televizi jako Kelly kids.Rok potom odjela celá rodina do Říma, kde již žil otec Dan před tím než se oženil,čtyři roky tam tehdy studoval při zaměstnání / dálkově u Jezuitů.
Tam jim také vykradli jejich minibus. Ukradli nástroje i cestovní pasy. Neměli peníze a zůstali stát doslova na ulici. A tak se rozhodli začít zpívat na otevřených prostranstvích v Římě, aby si vydělali nějaké ty peníze.
Kolemjdoucí se shromažďovali kolem muzikantů a odměňovali je bouřlivým potleskem a košík na peníze se vždy zaplnil.Po pár prvních dnech otec Dan prohlásil :"Kids our life has changed." (Děti náš život se změnil).Jako cikáni cestovali odteď zpívající " Kelly Family" z jedné Země do druhé. Čas žili v Rakousku, Holandsku, Irsku a Německu.Svojí první smlouvu podepsali stále populárnější zpěváci v roce 1977 v Německu.O tři roky později se jejich hit " Who´ll come with me" (Kdo půjde se mnou) vyhoupl na první příčku holandských a belgických hitparád. Následovalo čtyřicet vystoupení v televizi. Když v roce 1981 onemocněla matka Barbara rakovinou prsu, vrátila se rodina zpátky na jih Španělska - do Pamplony. A o rok později se smrtí milované matky zemřela také slibná kariéra stále oblíbenějších "Kelly Family".Později se v roce 1983 vydali s novou naději na vandr světem. Žili v Paříži a projeli jako pouliční muzikanti 20 zeměmi ve Spojených státech, když se pak konečně v roce 1988 vrátili zpátky do Německa, kde se na dlouhé roky usadili na hausbótu.
Živé vystoupení před 2.500 000 Fans ve Vídni.
Neuvěřitelný vzestup" Kelly Family" v roce 1994 prodali v Evropě kolem 4.5 milionu kusů jejich alba "Over the hump", které znamenalo doslova průlom v jejich kariéře. Toto album je dodnes (2004) nejprodávanějším nosičem v Německu všech dob.Všechny evropské televizní stanice se rvaly v polovině 90. let o populární skupinu, která od roku 1995 vyhrávala různé prestižní divácké soutěže jako "Bambi" " Zlatého lva" " Zlatou Evropu" a " Německou Videocenu"."Kelly Family" naplnili během svého tourné mnoho fotbalových stadionů v celé Evropě.Svůj největší úspěch v živém vystoupení zažili ve Vídni před dva a půl milionem lidí.Dodnes (2004) prodali přes 15 milionů desek, obdrželi 48 různých Zlatých a Platinových ocenění z celé Evropy.Své trvalé bydliště opustili "Kelly Family" v roce 1998 a přemístili se do blízkosti Kolína nad Rýnem, kde si zakoupili Zámek Gymnich, který sloužil dříve jako ubytovna Německé republice pro důležité návštěvy. Smrtí jejich milovaného otce 71 letého Dana "zámecké děti" znovu zasáhla pomíjivost lidských životů.Oba rodiče byli teď již mrtví, ale život všech dvanácti Kelly dětí šel dál. Šest z nich pokračovalo v hudební tradici " Kelly Family": Angelo, Joey, Jimmy, Paddy, Maite a Patricia.V rámci evropského tourné představili " Kelly Family" 2. května 2004 i ve Phantasialandu v Brühlu u Kolína nad Rýnem jejich nové album " Homerun" (" Návrat domů" "Zásah").
Tady jsem potkal Paddyho Kelly desáté dítě Kellyových a miláčka "Kelly fans" a udělal s ním rozhovor.

" Paddy , kde jsou tvoje dlouhé vlasy ?"

Paddy před tím než jsi vystoupil na jeviště, zařvala ze zadu jedna mladá dívka v plně obsazeném Silverado divadle:"Paddy kde jsou tvoje dlouhé vlasy ?" Můžeš nám o tom říci více ?
" Své vlasy jsem si nechal na začátku jara v roce 2002 ostříhat. Měl jsem je 25 let. A už mě nebavilo si je pořád upravovat, mýt a vůbec starat se o ně. Možná že jsem také nevědomky,se svým novým sestřihem otevřel novou stránku svého života. Každý člověk příjde do věku, kdy už chce dospět i když nechce úplně zničit to dítě uvnitř sebe.Skutečně pro mě začalo nové životní období.
Dobře si vzpomínám jak jsem se s tebou setkal poprvé. Tenkrát jsi jako 15 nácti letý idol s neuvěřitelně dlouhými vlasy vedle svých sourozenců zpíval hit "An angel". Tímto hitem, jste také dnes zakončili váš koncert. Co jsi vůbec chtěl vyjádřit tímto songem který jsi úplně celý stvořil ty sám (hudbu i text) ?
" Někdy bych si přál být andělem" zpívám tam. "Přál bych si být jako ty a mít tvůj pár křídel. O tom jsem snil minulou noc, když jsem honil motýly, dokud východ slunce opět neotevřel mé oči." Tato píseň vypovídá o touze mnoha lidí, jak rádi bychom někdy od všeho odlétli do hezkého světa který prožíváme ve snech.
Když se podívám do tvých zářících očí, přijdeš mi jako by se tě dotkl anděl.Vyzařuješ klidem a vírou, což na mě moc působí. Čím to může být ?
Možná to má co dělat s tím co mi už několikrát řekl otec Augustinus: " Jsme stvořeni k tobě, O Pane a naše srdce jsou tak dlouho neklidná, dokud nedojdeme pochopení ". Každý člověk je stvořen Bohem, ale jen málo lidí to pochopí. Našel jsem v Bohu svůj klid.

Jak jsi se dostal na cestu víry ? Ukázali ti snad rodiče cestu k Bohu?

Můj otec se chtěl stát zpočátku mnichem. Dokonce prožil čtyři roky v Jezuitském klášteře Saint Gregoriano v Římě, kde studoval teologii a církevní dějiny. Potom se ale rozhodl jinak a oženil se. Z jeho prvního nepovedeného manželství vzešli čtyři děti a s mojí matkou měl potom ještě osm dětí. Matka si vždy přála mít 15 dětí. Jeho síla nebyla ani tak v křesťanském učení - v každém jeho slově, spíš jako v jeho činech, činech které mi navždy zůstanou ve vzpomínkách. Proto je mnoho příkladů. Například, když jsme vystupovali s Cirkusem Roncalli, který na tom byl tenkrát špatně po finanční stránce. Vyšel otec zpívat s těmi staršími dětmi do ulic Vídně, aby vydělali nějaké peníze. Večer pak všechny vydělané peníze dal Bernhardovi Paulovi který cirkus vlastnil a řekl : "Pro tvůj sen".Takovéhle činy prováděl stále a všude - nekonečné množství příběhu co by se daly vyprávět. Tuhle praktickou lásku k bližním nám všem dětem vštěpoval už od mala. Stalo se to pro nás samozřejmostí. To co jsme prožili na vlastní kůži s našimi rodiči, by jsme chtěli jako dárek předat lidem kteří to potřebují.
"KEEP YOUR SPIRIT FREE" Znamená něco jako :(Ať je tvůj duch volný - Nech svou duši žít svobodně)

Před dvěma roky (2002) tvůj otec zemřel. Jak jste prožívali jeho smrt ?

Během těch let zažila " Kelly Family" velkou slávu a mnoho úspěchů a otec nesl hlavní tíhu zodpovědnosti. A i přes velké množství peněz a materiálu co jsme vydělali a získali, jsme žili celkem obyčejně. Vložili jsme do práce mnoho času a energie a přitom jsme mysleli na Boha.
Po jeho druhém záchvatu mrtvice se už nemohl starat o obchody a našel opět ten intenzivní vztah k Bohu - ještě před tím než nás naposledy opustil.

Připravil se váš otec na smrt a věděl že zemře ?

Náš otec strávil osm měsíců připoutaný k posteli a mohl se sotva dorozumívat. V posledních týdnech před smrtí přiletěli a přicestovali všichni sourozenci z blízka i z dálky - z USA, z Irska a Španělska. Poprvé co se takhle sešla celá rodina - odbíjela jeho poslední hodina. Bylo neuvěřitelné - jaká uvědomělost a statečnost byla vidět v jeho očích. Pro mě to byl jeho nejpůsobivější čin - protože moc dobře věděl že smrt je jen přechod k věčnému životu.
Francouzská Svatá Tereza z Lisieux jednou řekla : "Den mojí smrti bude největším svátkem mého života." Je hezké, když to lidé berou takto.

Je nějaký odkaz tvého otce, co doteď ovlivňuje tvůj život ?

V posledních měsících se mohl dorozumívat jen pomocí rukou a pohledů. Když mi bylo 19 předal mi toto : "Keep your spirit free", můj otec tím myslel abych se nikdy a ničím nenechal omezovat. Otec vycházel z toho, že Bůh stvořil každého jako jedinečnou - nenapodobitelnou osobnost, která se nedá předělat. Je důležité objevit a podporovat talent,a když duch není svobodný pak se talent nedá rozvinout. Takže je jedno co se stane prostě měj pořád na mysli : "Keep your spirit free."
Vídeňský psycholog Viktor Frankl popsal v knize " A přesto řící životu ano" svoje zážitky, které zažil jako vězeň v koncentračním táboře za Adolfa Hitlera: Můžete vzít vězni všechno, jen ne jeho lidskou svobodu. Člověk je připraven a ochoten přijmout jakékoliv utrpení, jakmile a dokud je schopen v něm vidět nějaký smysl. V koncentračním táboře měli přežít jen ti vězni, kteří když nebyli předtím usmrceni plynem, si nenechali vzít od svých trýznitelů svého ducha.

"Keep on singing"

Paddy tvoje matka zemřela na rakovinu, když ti byly čtyři roky. Pamatuješ si ještě na to jak jsi prožíval její smrt ?
Moje matka byla nemocná delší dobu.Mému bratrovi Angelovi bylo jen deset měsíců když zemřela. Pamatuji si na to, že měla velké bolesti a že k nám pravidelně přicházel lékař.Nás děti utěšovala se slovy: Pořád tu s vámi budu, i když zemřu. Jen budu žít v jiném pokoji.
Matka nám také zanechala odkaz : " Keep on singing" (Držte se zpívání), tato věta dlouhou dobu naší rodinu motivovala. Po smrti naší matky (1982) to bylo s financováním " Kelly Family " velmi špatné. Dvanáct let jsme se lopotili pravidelně na ulicích. Protože jsem byl malý, museli ti starší sourozenci nést to nejtěžší břímě. Naše rodina se v těchto nepříjemných časech hodně sjednotila, protože jsme potřebovali jeden druhého a společně jsme byli motivováni matčinou výzvou " Keep on singing !"." Kdo zpívá, modlí se dvakrát", řekl jednou svatý Augustinus. A od Matky Terezy pocházejí tyto slova: " Rodina co se spolu modlí, zůstane spolu." Stvořili jsme hodně písní které jsou pro nás takovými uměleckými modlitbami.

Školní vzdělání a Koníčky

Do našeho rozhovoru s Paddym se zapojila moje jedenáctiletá vnučka Berenike.

Berenike : Paddy kam jsi chodil do školy ?

Ve Spojených státech vlastnil můj otec a dva strýcové soukromou školu. Když jsme se přestěhovali do Španělska, vyučoval nás otec doma.Takže žádné z nás dvanácti Kelly dětí nikdy nenavštěvovalo veřejnou školu.
Berenike : Pořád jste se stěhovali z jedné Země do druhé, kde se mluvilo různými jazyky, jako španělsky, italsky, německy a francouzsky. Nebylo to těžké ?
Naše mateřská řeč byla vždy angličtina, ale když jsme žili například v Německu, učili jsme se řeč od lidí a přátel kolem. A tak to šlo dál, - že jsme během doby rozuměli pěti různými jazyky. Ale s gramatikou je to vždy trochu na štíru.
Berenike : Takže váš otec vám nemusel dávat žádné hodiny cizích jazyků ?
Ne můj otec mluvil zpočátku také jen anglicky a trochu francouzsky. V Římě u Jezuitů se naučil také řecky a latinsky. Ty jazyky jsme se museli učit také proto že jsme se díky práci dostávali do styku s lidmi různých národností.Ale otec nám tu a tam obstaral i soukromého učitele, když nějaký ten vyučovací předmět moc neovládal.
Berenike :Jaké máš hobby ?
Rád kreslím barvami na plátno. Technikou která se moc nepoužívá. Věci které nemůžu vyjádřit muzikou, s těmi mi pomáhá kreslení.Koncem tohoto roku (2004) budu mít svojí první veřejnou výstavu.
Berenike : Čím jsi chtěl jako dítě být ?
Stejně jako moji starší sourozenci jsem chtěl dělat muziku a stát na podiu. Musel jsem však jako malé dítě zůstávat doma zatím co rodiče s těmi staršími sourozenci vyráželi na tourné, byl jsem vždy moc naštvaný a brečel. Neumím si představit nic hezčího než veřejně vystupovat.
Srdečně gratuluji Berni k tvému prvnímu interview.

Překlad: Brenda Schiffer, díííky! ;http://brendamoniquesites.blog.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama